Transport Drogowy – w jaki sposób ustala się koszty
Transport Drogowy – w jaki sposób ustala się koszty
Transport drogowy zawsze był i nadal jest najbardziej popularną metodą dostarczania towarów, wśród innymi rodzajów transportu. Przemawia za to szybkość dostarczania i koszt jednego kilometra.
Jak się ustala koszt transportu drogowego.
Co jest wliczone w koszt transportu drogowego? Na to ma wpływ kilka podstawowych czynników, przeliczmy je:
- Objętość i ciężar.
Na pewno więcej będą musieli zapłacić ci, którzy potrzebują do przetransportowania duże ilości ładunków. Ale na przykład, jeśli trzeba przetransportować małą partię towaru, można wykorzystać więcej samochodów z możliwością do ładunku.
- Ubezpieczenie.
Możesz ubezpieczyć swój ładunek lub też powierzyć go firmie, która będzie go transportować. Sam przewoźnik ubezpiecza nie towar który dostarcza, lecz odpowiedzialność za jego dostarczenie, taka forma jest tańsza niż ubezpieczenie towaru.
- Rodzaj ładunku.
Często się zdarza, że do ładunku trzeba doliczyć też dodatkowe usługi. Na przykład, załadunek i rozładunek. To oczywiście pociąga nowe koszty.
- Odległość.
Fakt ten jest logiczny i zrozumiały: większą odległość, większa ilość granic do pokonania, tym samym zwiększenie ilości paliwa, wzrasta też wynagrodzenie kierowcy i to wszystko wpływa na koszt transportu.
Transport międzynarodowy
Transport międzynarodowy, jak wiadomo, wiąże się z przekraczaniem granic, należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty wizy. Często to powoduje, że dostawa towarów na mniejszą odległość do kilku krajów, może być znacznie droższa niż transport na duże odległości, ale na terenie jednego kraju. W przypadku przesyłek międzynarodowych, również wymagane są większe kwalifikacje kierowcy, którego czas pracy też wycenia się inaczej.
Jak na drogowy transport wpływa popyt
Popyt na transport towarów odgrywa również ważną rolę w ustalaniu kosztów. Krótko przed kryzysem, gdy był odczuwalny wzrost przemysłu, zapotrzebowanie na usługi przewoźników ciągle rosło, co spowodowało wzrost kosztu transportu. Gdy przemysł zaczął przezywać kryzys, to potrzeby na usługi transportu zmalały, co spowodowało, że spadły również ceny. To standardowa sytuacja, kiedy firmy, aby przyciągnąć więcej klientów zaczęły obniżać ceny na świadczone usługi.
Prywatni przewoźnicy, jako alternatywa.
Oczywiście, firma transportowa jest droższa, a w dzisiejszych czasach można też zaoszczędzić na przewozach, zwracając się do prywatnych przewoźników. Ale taka niska cena bez ryzyka jest niemożliwa. Po pierwsze, niski poziom stanu technicznego ich samochodów budzi wątpliwości co do jakości i terminów realizacji. Po drugie, prywaciarze nie używają TIR, Wasza przesyłka też nie będzie ubezpieczenia CMR. Prywatni właściciele nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za straty dóbr w strefie tranzytowej. Pomyśl o tym – przed podjęciem kroków w kierunku zaangażowania prywatnych przewoźników. Czy na pewno to się opłaca?!
Wypełnij krótki formularz (5 linijek) a zupełnie za darmo dostaniesz naszą wycenę.
WYCEŃ ZAMÓWIENIE